Bakara Suresi Fazileti
20 Temmuz 2024

Bakara Suresi Fazileti


Bakara Suresi, Kur'an-ı Kerim'in en uzun suresi olup toplamda 286 ayetten oluşur ve yaklaşık 50 sayfa yer kaplar. Bu sure, Elif, Lâm, Mîm harfleriyle başlayan bir şifre ile başlar ve Rabbenâ/Ey Rabbimiz dualarıyla sona erer.

Bakara Suresi'nin Koruyucu ve Şifalı Özellikleri

Bakara Suresi, Peygamber Efendimiz'in gözünde ve gönlündeki yeri ve önemi oldukça büyüktür. Bu sure, hem dünya hem de ahiret için büyük bir hazine niteliğindedir. Dünyanın şerlerinden ve ahiretin tehlikelerinden koruyucu özelliklere sahiptir. Aynı zamanda, sureyi okuyan kişiyi ve ailesini her türlü kötülükten muhafaza eder.

Medine'de nazil olan Bakara Suresi, insanlığa medeniyet dersi vermiş ve insanca yaşamanın sırlarını göstermiştir. Dünya huzuru ve ahiret saadeti isteyenler için yol gösterici bir rehberdir. Bu sure, baştan sona kadar insanlığın kurtuluş yollarını detaylı bir şekilde anlatır.

İbnu Arabi'nin Yorumu

Meşhur tefsir alimi İbnu Arabi, Bakara Suresi'nin içeriği hakkında şu yorumu yapar: "Üstatlarımızdan bazıları, Bakara Suresi'nde bin emir, bin nehiy (yasaklama), bin hüküm ve bin haber (bilgi) olduğunu söylemiştir. Abdullah bin Ömer, bu sure üzerinde sekiz sene ders vermiştir."

Bakara Suresi'nin Peygamberimiz Tarafından Övülmesi

Peygamber Efendimiz, Bakara Suresi'ni çok methetmiş ve övmüştür. İşte bu sure ile ilgili üç hadis:

  • “Evlerinizde Bakara Suresi'ni okuyun. Çünkü Bakara Suresi'nin okunduğu eve şeytan girmez.”
  • “Evlerinizi mezar yapmayın. Orada namaz kılın. Şüphesiz şeytan, Bakara Suresi'nin okunduğunu işittiği evden kaçar.”
  • “Her şeyin bir zirvesi vardır. Kur'an'ın da zirvesi Bakara Suresi'dir. Bu sureyi gündüz okuyan kimsenin evine üç gün şeytan girmez. Geceleyin okuyanının evine de üç gece giremez.”

Bakara Suresi, okunduğu evin güvenliğini sağlar ve şeytanın o eve girmesini engeller. Bu da evde huzur, bereket ve geçim kolaylığı getirir. Ayrıca, bu sureyi okuyan kişiye cennette bir taç giydirilir.

Bakara Suresi'nin Son İki Ayetinin Önemi

Bakara Suresi'nin son iki ayeti, hem şifa kaynağıdır hem de büyük bir hazine niteliğindedir. Peygamber Efendimiz bu ayetler hakkında şöyle buyurmuştur:

  • “Kur'an'dan iki ayet vardır ki, onlar şifadır, onları Allah sever. Bunlar, Bakara'nın son iki ayetidir.”
  • “Allah, Bakara Suresi'ni iki ayetle tamamladı ve onları Arş-ı Ala'nın altındaki hazinesinden ihsan etti. Onu öğrenin ve çoluk çocuğunuza öğretin. Çünkü o namazdır, Kur'an'dır ve duadır.”
  • “Allah, gökleri ve yeri yaratmadan iki bin sene önce bir kitap yazdı. Bu kitaptan Bakara Suresi'nin sonundaki iki ayeti indirdi. Bu ayetleri evinde okumayan kimseye peş peşe üç gün şeytan musallat olur.”

Sonuç olarak, Bakara Suresi hem dünya hem de ahiret için büyük bir hazine olup, insanları her türlü kötülükten koruyan ve onlara huzur, bereket ve saadet getiren bir suredir. Bu sureyi düzenli olarak okumak ve anlamını öğrenmek, Müslümanlar için çok büyük faziletler taşır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

şerife

13 Mayıs 2024 Pazartesi

bakara suresi cenaze defnedilmeden okunursa iyi olurmuş doğrumu

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Begüm /

Bakara suresinin anlamına baktığımız zaman insanları hem ahiret hayatında hem de dünya hayatında koruduğunu görmekteyiz. Bu nedenle bakara suresinin definden önce ya da sonra okunması fayda sağlayacaktır.

2. Cevap
cevap

Tümerkin

Merhabalar Şerife hanım. Bakara suresi bir çok fazileti olan sürelerden biridir. İster cenaze defnedilmeden ister defnedildikten sonra okunabilir. Bu size kalmış bir durumdur. Her iki şekilde de Allah duanızı kabul edecek ve size yardımcı olacaktır. İyi günler .

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bakara Suresi Tefsiri

Bakara Suresi Tefsiri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Arapça Bakara Suresi

Arapça Bakara Suresi

Bakara Suresi Kaç Ayet

Bakara Suresi Kaç Ayet

Bakara Suresi Ahmet El Acemi

Bakara Suresi Ahmet El Acemi

Bakara Suresi

Bakara Suresi

Bakara Suresi Meali

Bakara Suresi Meali